Nowe trendy...

2013-10-29

Nowe trendy w ewangelizacji świata

Nowe trendy...

„Wszystkie narody, któreś Ty stworzył, przyjdą i kłaniać się będą tobie, Panie, i wielbić imię twoje.” Psalm 86,9

 

ŚWIATOWE TRENDY
Średnio około 160 tys. osób dziennie po raz pierwszy w życiu słyszy Dobrą Nowinę. Każdego dnia 3 kolejne tysiące decydują się naśladować Jezusa Chrystusa. W 1800 r. niemal 75% populacji świata nigdy nie słyszało Ewangelii. Dzisiaj odsetek tych, którzy jej nigdy nie słyszeli wynosi 28%, co jest ogromnym krokiem naprzód. Oznacza to jednak, że wciąż 1,5 miliarda osób nie słyszało przesłania Ewangelii ani razu.

EGIPT
W latach 90. Egipskie Towarzystwo Biblijne sprzedawało co roku 3 tys. kopii filmu „Jezus”. W zeszłym roku sprzedano tam ich 600 tys., a dodatkowo 700 tys. nagrań Biblii po arabsku oraz prawie pół miliona arabskich Nowych Testamentów. Olbrzymia jaskinia na przedmieściach Kairu stała się miejscem spotkań największego kościoła na Bliskim Wschodzie; 10 tys. osób spotyka się tam co tydzień, by czcić Boga, a na konferencję modlitewną zorganizowaną tam w 2005 r. przybyło 20 tysięcy wierzących.

IRAK
Ponad 5 tys. muzułmanów przyjęło Chrystusa w ciągu ostatnich 4 lat.  W Bagdadzie powstało 14 nowych kościołów, a kolejne w Kurdystanie; niektóre z nich mają nawet 800 członków.

AFGANISTAN
Przed 9 września 2001 znanych było tylko 17 naśladowców Chrystusa o muzułmańskim pochodzeniu. Dziś jest ich ponad 10 tys.

OKNO 10/40
Mniej niż 2% nakładów na pracę misyjną kierowanych jest w obszar “okna 10/40” (kraje położone między 10 a 40 równoleżnikiem). Jednakże biorąc pod uwagę nakłady finansowe i czasowe, duchowe żniwo na tym obszarze przewyższa to z innych rejonów świata aż stokrotnie. 10 największych narodów, do których nie przeniknęła jeszcze Ewangelia, znajduje się właśnie w tym obszarze. 85% najuboższych żyje w “oknie 10/40”. 43 z 50 krajów, które najbardziej prześladują chrześcijan, znajduje się także tutaj.

CHINY
W ciągu ostatnich 20 lat komunistyczny rząd wydrukował w oficjalnym wydawnictwie Amity 50 mln egzemplarzy Biblii. Biblie oraz same Nowe Testamenty dostępne są w 55 tys. punktów dystrybucji w całym kraju. Jednak na terenach oddalonych od metropolii wierzący często nie posiadają Biblii lub wspólnie z innymi korzystają z fragmentów zapisanych ręcznie.

INDONEZJA
W ostatnich latach powstało ponad 60 tys. kościołów domowych. Ostatni spis wyznań był przeprowadzony w roku 1979 i według zgromadzonych w nim danych 20% populacji stanowili wtedy chrześcijanie. Statystyki te na tyle zaniepokoiły władze tego licznego muzułmańskiego kraju, że od tamtej pory nie prowadzi się tam szacunków dotyczących przynależności wyznaniowej.

IRAN
W okresie rewolucji irańskiej z roku 1979 było tam prawdopodobnie jedynie około 500 chrześcijan pochodzenia szyickiego. Dziś szacuje się, że może być ich nawet milion.

UGANDA
Jeden z kościołów w Kampali mieści 10,5 tysiąca osób i podczas 4 niedzielnych nabożeństw zapełnia się do granic możliwości. Zbór ten stał się kościołem-matką dla około tysiąca innych na terenie całej Ugandy, a ponadto wysyłał misjonarzy do Ameryki Południowej, Japonii i Stanów Zjednoczonych. 25 lat temu 22% ludności Ugandy stanowili wyznawcy Islamu. Dziś wskaźnik ten wynosi ok. 6%.

GHANA
W tym zachodnioafrykańskim kraju w kościołach słyszy się głównie imiona muzułmańskie, takie jak Mohammed, Fatuma czy Achmed. Tamtejsze kościoły desperacko potrzebują szkoleń i literatury, gdyż muzułmanie przychodzą do Chrystusa tak masowo, że w całym kraju odsetek wyznawców Islamu spadł w ciągu ostatnich 10 lat o 25%.

TENDENCJE ZWIĄZANE Z INTERNETEM
Z Internetu korzystają w tym momencie prawie trzy miliardy ludzi. Codziennie prawie milion kolejnych uzyskuje do niego dostęp. Co znaczące, druga co do popularności tematyka wyszukiwań informacji w sieci to zapytania związane ze sprawami duchowymi i religią.

 

{fcomment lang=pl_PL width=705}