Wojna z islamem

2015-12-14

Poruszający list napisany przez George’a Verwera, pioniera pracy misyjnej, ewangelistę, gościa konferencji ZOOM, która odbyła się w naszym kościele w październiku.

Wojna z islamem

Większość z nas śledzi telewizyjne doniesienia agencji informacyjnych, a często są one doprawdy przytłaczające. Biblia zachęca, byśmy „płakali z płaczącymi”. Tuż po zamachach w Paryżu słyszałem, jak przywódcy Francji ogłosili wojnę przeciwko islamskim terrorystom, przy czym nie użyli słowa islam, gdyż na to nie pozwala im poprawność polityczna. Serdecznie im współczuję, bo zadanie, które sobie wyznaczyli, jest niemożliwe do wykonania. Pora zacząć znów modlić się o wszystkich przywódców i ludzi władzy - wszak tego uczy nas Biblia.

Buty, szalik, nadzieja

2015-11-09

Bóg daje nam mnóstwo okazji, by świadczyć o Jego miłości. Nie możemy być obojętni!

Buty, szalik, nadzieja

Od czasu, gdy cztery lata temu rozpoczęła się w Syrii wojna domowa, kraj opuściła blisko połowa mieszkańców. Szukali schronienia u sąsiadów, a teraz masowo uciekają do Europy. Ludzie ci niewątpliwie potrzebują jedzenia i schronienia, a jeszcze bardziej potrzebują usłyszeć Dobrą Nowinę o Bożej miłości.

Kochaj bliźniego, nawet najmniejszego

2015-09-21

Kochaj bliźniego, nawet najmniejszego

Jest jedna myśl, która diametralnie zmieniła moje rodzicielstwo. Oto ona: Dzieci są ludźmi.

Czyż nie jest to oczywiste? Mają przecież ręce, nogi, uszy i buzie. Jednak bycie człowiekiem to coś więcej niż posiadanie ludzkiego ciała. Człowieczeństwo odnosi się do celu i sensu istnienia, definiuje tożsamość, określa wartość. Dzieci, tak samo jak dorośli, noszą w sobie obraz Boga. No, może nie całkiem tak samo - są przecież na innym etapie rozwoju fizycznego, emocjonalnego i duchowego. Pamiętajmy jednak, że darowane im przez Boga wartość i godność nie rosną ani nie maleją proporcjonalnie do rozwoju. Dr. Seuss, autor popularnych książek dla dzieci, zwykł mawiać: „Człowiek jest człowiekiem niezależnie od rozmiarów”.

Twoje pieniądze, Boża sprawa

2015-02-01 | Arkadiusz Kuczyński

Twoje pieniądze, Boża sprawa

Pragniemy rozwoju Kościoła. Chcemy coraz szerzej głosić Ewangelię, coraz skuteczniej docierać do ludzi z Dobrą Nowiną o Jezusie. Jeśli jednak tak jest, musimy jako chrześcijanie rozmawiać o ofiarności i o naszych finansach. Nie jest to żadna demagogia, bo sama Biblia ściśle łączy stosunek do pieniędzy z pobożnością.

Chłopiec, który wrócił z nieba...

2015-01-26 | Daniel Kalinowski

... nigdy w nim nie był.

Chłopiec, który wrócił z nieba...

Alex Malarkey ponad 10 lat temu uczestniczył w wypadku, po którym znalazł się w śpiączce. Po wybudzeniu opowiadał, że był w niebie, rozmawiał z Jezusem, ale wrócił. Parę dni temu chłopiec przyznał, że wszystko zmyślił, a wydawca jego książki „Chłopiec, który wrócił z nieba” wycofuje egzemplarze ze sprzedaży - wcześniej sprzedając miliony kopii, dając zarobić ojcu Alexa.

Kościół wielopokoleniowy

2015-01-11

Kościół wielopokoleniowy

Zachodnia kultura lubi tworzyć gettowe przestrzenie, dzielić ludzi na pokolenia, grupy i inne „plemiona”. Jak zacierać te granice w kościele, byśmy nie tworzyli konkurencyjnych obozów młodszych, starszych, i ewentualnie „tych pośrodku”?

Twoje dzieci są twoją misją

2014-05-26 | Weronika Czajko

Twoje dzieci są twoją misją

Możesz myśleć o swoich dzieciach: nieba bym im przychylił, kocham je najbardziej na świecie, wiem co dla nich najlepsze. Tymczasem jest Ktoś, kto kocha je jeszcze bardziej niż ty. Ktoś, kto będzie dla nich lepszym doradcą i lepszym przyjacielem. Ktoś, kto naprawdę będzie w stanie zapewnić im przyszłość i szczęście - na całą wieczność.

Masz dokąd pójść

2014-05-11

List do Emily

Masz dokąd pójść

W internecie zawrzało: młoda amerykańska prawniczka, Emily Letts, zamieściła niedawno filmik, który obejrzało prawie półtora miliona ludzi. Opowiada w nim o dokonanej aborcji, ujawnia swoją tożsamość i przekonuje, że może to być „pozytywne doświadczenie”. Jej wyznanie sprowokowało żywiołowe rekacje i przypomniało, że również w naszym otoczeniu są osoby, które otarły się o ten problem. Oto list otwarty do Emily, napisany przez mężczyznę - chrześcijanina.

Wojna i pokój

2014-03-02

Wojna i pokój

Jakub, brat Jezusa, w liście do chrześcijańskich zborów rozsianych po cesarstwie rzymskim, pyta: „Skądże spory i skąd walki między wami? Czy nie pochodzą one z namiętności waszych, które toczą bój w członkach waszych? Pożądacie, a nie macie; zabijacie i zazdrościcie, a nie możecie osiągnąć; walczycie i spory prowadzicie.” Innymi słowy, źródłem walk, czy to między sąsiadami, czy między narodami, są niezaspokojone pragnienia. „Pożądacie, a nie macie; zabijacie i zazdrościcie, a nie możecie osiągnąć”.

Walentynki singla

2014-02-10

Walka o radość w święto zakochanych

Walentynki singla

Dobrze wiesz, jak to będzie. Nadchodzą walentynki, święto romantycznej miłości. A ty jesteś singlem. Nie zaskoczysz prezentem męża czy żony, nie masz bliskiej osoby, z którą mógłbyś wybrać się na randkę. Jakie opcje mają samotni? Jakiś zabawny film i pudełko lodów? Gry planszowe z kumplami? „Wszystkiego najlepszego z okazji dnia cierpiącego singla” jako status na facebooku?

Stworzeni do bliskości

2014-01-28 | Grzegorz Boboryk

Stworzeni do bliskości

O małżeństwie w Biblii pokrótce opowiedzieć nie sposób! Wybrałem więc - dla równowagi - dwa teksty z Pisma Świętego, ze Starego i Nowego Testamentu, z Księgi Rodzaju (1 Mojż 2, 18-25) i z Listu do Efezjan (Ef 5,22-33). Oba te teksty mówią nam bardzo wiele na temat małżeństwa - czym ono jest, czym jest bycie mężem i żoną. A jednocześnie te dwa teksty spotykają się z ogromnym niezrozumieniem. Wynika to z faktu, że dziś czytamy te słowa, jakby były one kierowane bezpośrednio do nas. To prawda, że niezmiennie nas one dotyczą, ale nie zapominajmy, że są kontekstowo związane ze starożytnością! Należałoby więc najpierw nauczyć się rozumieć ten tekst w kontekście starożytności, a dzięki temu zrozumieć jego współczesne przesłanie.

Lekarz i uzdrowiciel

2014-01-21 | Edward Czajko

Lekarz i uzdrowiciel

Bom Ja, Pan, twój lekarz. (2 Mojż 15,26b)

Bóg troszczy się o nasze zdrowie. Posłał do nas swojego Cierpiącego Sługę, którego ranami jesteśmy uleczeni (Iz 53,5), i który to Sługa Pana, Jezus, chodził nauczając i głosząc ewangelię o Królestwie i uzdrawiając wszelką chorobę i wszelką niemoc wśród ludzi.

Trzydziestolatkowie

2014-01-13

- dobrz, że jesteście!

Trzydziestolatkowie

Chcemy, by w naszej społeczności było miejsce dla wszystkich pokoleń. Wszyscy, niezależnie od etapu życia, potrzebujemy siebie nawzajem. To są słuszne dążenia, ale przyjrzyjmy się bliżej. Ciągle sporo wśród nas samotnych, niezakorzenionych, szukających swojego miejsca i grupy przyjaciół. Ciągle sporo tych, którzy przychodzą tu raz w tygodniu, już po rozpoczęciu nabożeństwa, i znikają, nim zdąży się jeszcze utworzyć kolejka do szatni. Chyba najwięcej wśród nich młodych, pracujących dorosłych - nazwijmy ich dla uproszczenia trzydziestolatkami.
Młodzi samotni, młodzi wycofani.

Trek przez pustynię

2014-01-05

Trek przez pustynię

Dziś na Siennej wystąpi działający od 1932 roku Bethel College Choir. Ten mennonicki chór a capella koncertował w prestiżowych salach koncertowych, kościołach i katedrach na całym świecie, wykonując tradycyjne chrześcijańskie hymny i pieśni gospel. Chór był wielokrotnie nagradzany, jednak największy rozgłos przyniosła mu nagroda Emmy za muzykę do filmu “Through the desert goes our journey” (Przez pustynię wędrujemy). Okazuje się, że tytułowa pieśń jest zapisem fascynującej historii, bardzo słabo znanej współczesnym protestantom.

Gospodarz

2013-12-22

Gospodarz

“Herod wydał rozkaz, aby pozabijać wszystkie dzieci... od dwóch lat i młodsze” - często w okresie Bożego Narodzenia czytamy to zdanie i zwyczajnie idziemy dalej. Ale poeta pochylił się nad nim, we łzach, w rozpaczy, w poszukiwaniu jakiejś szczeliny, przez którą mogłaby zajaśnieć nadzieja. Obraz, który studiuje, zaczyna rozbrzmiewać opowieścią. Przyduszeni do cierpienia jak do ściany, zaczynamy wyczuwać jej bruzdy i pęknięcia.

Święty Mikołaj

2013-12-17 | Weronika Czajko

Święty Mikołaj

Jeśli przybysz z obcej kultury odwiedziłby naszą cywilizację w okresie Bożego Narodzenia, pomyślałby, że to święto brodatego starszego pana w czerwonym kożuchu. Świętego Mikołaja z workiem prezentów, w saniach zaprzęgniętych w renifery, ukochały dzieci i przedsiębiorcy. Jego widok przypomina radosne wyczekiwanie prezentów w dzieciństwie. Jest jednocześnie symbolem Świąt pozbawionych sensu. Świąt bez Jezusa, albo w najlepszym wypadku, z plastikowym Jezusikiem w plastikowej szopce.

Tekst z tęczą w tle

2013-11-25

Tekst z tęczą w tle

Na marszu z okazji Święta Niepodległości po raz kolejny spłonęła tęcza na placu Zbawiciela. Zaprojektowana przez Julitę Wójcik, miała uświetnić polską prezydencję w Unii Europejskiej. Chociaż instalacja pojawiła się w okresie takich warszawskich wydarzeń jak parada równości, obchody święta Bożego Ciała i otwarcia Euro 2012, autorka  podkreślała fakt, że jej celem było, aby “tęcza nie była zaangażowana społecznie czy politycznie, aby była całkowicie wolna od jakichkolwiek narzuconych znaczeń. Po prostu - aby była piękna.”

Czego możemy nauczyć się o młodzieży

2013-11-14

Czego możemy nauczyć się o młodzieży

Bóg kocha naszą młodzież. Obserwując ich w czasie Bazy Centrum można było odnieść wrażenie, że On już się o nich upomina, już pociąga ich ku Sobie, już wielu z nich mogło się Nim zachwycić. Konferencja dobiega jednak końca - gdzie jest dla nich miejsce w codziennym kościelnym życiu? Czy wolimy, by siedzieli sobie w swoim klubie pod opieką liderów i nie robili problemów nam, “dorosłym”? Czy zaprosimy ich do współdziałania? Jeśli mamy nadzieję zbudować z młodymi ludźmi prawdziwe, oparte na zaufaniu relacje i przekazać im Ewangelię, warto spróbować ich zrozumieć i docenić. Zacznijmy od podstaw.

Pamiętaj i praktykuj

2013-11-02

Pamiętaj i praktykuj

Halloween, Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny - przełom października i listopada obfituje w święta, które budzą w nas wiele refleksji i silne emocje. W tym kontrowersyjnym natłoku ulokowało się jeszcze jedno święto, choć zupełnie niepopularne w Polsce, w której chrześcijanie przynależący do kościołów protestanckich stanowią mniej niż pół procent populacji. Chodzi o Święto Reformacji.

Nowe trendy...

2013-10-29

Nowe trendy w ewangelizacji świata

Nowe trendy...

„Wszystkie narody, któreś Ty stworzył, przyjdą i kłaniać się będą tobie, Panie, i wielbić imię twoje.” Psalm 86,9

Życie na chwałę Bogu

2013-09-30

Życie na chwałę Bogu

Chrześcijaństwo to więcej, niż zestaw dogmatów - to styl życia. Choć chrześcijaństwo jest opowieścią o historycznych wydarzeniach: życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, na historii się nie kończy. Jezus dzisiaj żyje i króluje. Kiedy zaczynasz Mu wierzyć, wszystko w tobie już na zawsze się zmienia. Przestajesz żyć dla siebie, a zaczynasz żyć na chwałę Bogu i dla dobra innych ludzi. Ale jak w praktyce realizować te nowe priorytety? Studiując Ewangelię Łukasza 4,42-5,11, odkrywamy kilka ważnych zasad, widocznych w życiu naszego Pana.

Czy zagraża nam islam?

2013-06-16 | Weronika Czajko

Czy zagraża nam islam?

Kilka dni temu w Syrii brutalnie zamordowano czternastoletniego chłopca, ulicznego sprzedawcę kawy. Powiedział koledze, który odmówił zapłaty, że “nawet prorokowi nie dałby kawy za darmo”. Żołnierze zareagowali natychmiast. Po trwających dobę torturach nastąpiła publiczna egzekucja. Nie pomogły błagania matki, która wyjaśniała, że to tylko dziecko.

Jak wielkiś Ty...

2013-06-03 | Edward Czajko

Jak wielkiś Ty...

Nawet w dobie refrenów, w jakiej już od kilku dziesięcioleci się znajdujemy, ta pieśń znajduje drogę do świadomości zespołów posługujących pieśnią podczas nabożeństw. I jest śpiewana. Śpiewana jest także od czasu do czasu w naszym zborze.

Jej dzieci nazywają ją szczęśliwą

2013-05-25 | Weronika Czajko

Jej dzieci nazywają ją szczęśliwą

Być mamą. Troszczyć się, pielęgnować, nieustannie dawać z siebie to, co najlepsze. Kierować na właściwe drogi. Mieć mamę - czerpać z miłości pewnej i jasnej jak słońce, bez ograniczeń. Być może powołanie do macierzyństwa to jeden z bardziej zachwycających przejawów powszechnej Bożej łaski. Tak wiele mówi o charakterze Boga.  Tak pięknie opowiada o Jego łasce! Dzień Matki to słodkie, radosne święto.

Chrześcijanin antysemita?

2013-04-15 | Weronika Czajko

Chrześcijanin antysemita?

Ledwie siedemdziesiąt kilka lat temu w miejscu, w którym dziś znajduje się budynek naszego kościoła, funkcjonował świat za murem, który nazwano Warszawskim Gettem. Jeden z bardziej dramatycznych przykładów przestrzeni izolacji, do której wpychała nienawiść, a z której wyprowadzała śmierć. My - sąsiedzi, znajomi, klienci i pracodawcy, bracia - rzadko byliśmy wśród oprawców. Niektórzy z nas, nie zważając na cenę, jaką przyjdzie zapłacić, bohatersko nie godzili się na ten stan. Ale zdecydowana większość po prostu przyjęła ze smutkiem istnienie wysokiego muru. Zajęci codziennymi zmaganiami po naszej stronie - bo i tu nie było lekko - przyzwyczailiśmy się. Przyzwyczailiśmy się, że w naszym mieście jest getto.

Bóg zmienił ich życie

2013-04-06

Historie katechumenów, część I

Bóg zmienił ich życie

Jezus żyje, a Boża łaska wciąż przemienia ludzkie serca. Przekonaj się o tym, czytając świadectwa życia osób, które w niedzielę 7 kwietnia przystąpiły do chrztu.

 

 

Autoleczenie

2013-03-19 | Edward Czajko

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Autoleczenie

Pytanie: Czy chrześcijanin może dokonywać "autoleczenia"? Chodzi mi o praktykę polegającą na przykładaniu sobie rąk do bolących miejsc i wierzeniu, że za sprawą dotyku ból ustąpi. Intryguje mnie to, ponieważ moi wierzący znajomi stosują tę metodę i mnie również zachęcali, abym to robiła. Ale mnie coś takiego kojarzy się z praktykami znachorów. Czy to nie jest przypadkiem magia? Owszem, kiedy mnie boli głowa, to kładę sobie rękę na czole, ale nie wiążę tego z wiarą, że ta czynność mnie uzdrowi.

Dyskryminacja chrześcijan w Europie

2013-02-18 | Iza Babińska

Problem, który narasta.

Dyskryminacja chrześcijan w Europie

W Polsce jeszcze tego nie widać tak wyraźnie, ale Europa coraz częściej doświadcza nowego zjawiska, jakim jest rosnąca niechęć do chrześcijaństwa. O ile religia i nauka islamu wywołuje żywy strach, między innymi z powodu terroryzmu rodzącego się w szeregach jego radykalnych wyznawców, tak w tym przypadku mamy do czynienia z odrzuceniem, odwróceniem się od wiary i jej przejawów w życiu społecznym. Taki stan rzeczy bezpośrednio dotyka wierzących, którzy coraz częściej doświadczają braku szacunku, dyskryminacji w różnych codziennych sytuacjach w pracy, na uczelni, czy w debacie publicznej. 

Choroby nie mają skrupułów

2013-02-07 | Edward Czajko

Choroby nie mają skrupułów

Jak zauważamy, każde nasze nabożeństwo w swojej pierwszej części, przedkazaniowej, zawiera blok modlitwy wstawienniczej. I jak zauważamy dalej, treścią tych modlitw wstawienniczych są najczęściej prośby o uzdrowienie. Podmiotami tych modlitw są ludzie wierzący, zarówno z naszych własnych zborowych szeregów, jak i spoza naszej wspólnoty.

Duchowi i nieduchowi

2013-01-25 | Edward Czajko

Duchowi i nieduchowi

Jednym z negatywnych - bo jest oczywiście wiele bardzo pozytywnych - skutków ożywienia religijnego, przebudzenia chrześcijańskiego w dziejach jest dzielenie ludzi wierzących, odrodzonych dzieci Bożych na tzw. duchowych i tzw. nieduchowych. Przy czym duchowi to ci, którzy wszystko, co w związku z tym ożywieniem się dzieje przyjmują bezkrytycznie.

Różne modele zarządzania Kościołami?

2013-01-03 | Edward Czajko

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Różne modele zarządzania Kościołami?

Pytanie: Czytałam o różnych modelach zarządzania Kościołami (np. episkopalizm, prezbiterianizm, kongregacjonalizm). Ciekawi mnie, czym się różnią i który z nich obowiązuje w naszym Kościele.

Odpowiada Edward Czajko: Ktoś, kto spojrzy na Kościół z boku, może powiedzieć, że to organizacja religijna, która działa na podstawie krajowego prawa wyznaniowego. Dla wierzących Kościół będzie jednak zawsze przede wszystkim Ciałem Jezusa Chrystusa, które funkcjonuje na podstawie Pisma Świętego.

Pochwała łaski Bożej

2012-12-20 | Edward Czajko

Pochwała łaski Bożej

"I odnowię moje przymierze z tobą, i poznasz, że Ja jestem Pan, abyś pamiętała i wstydziła się, i już nigdy nie otworzyła ust ze wstydu, gdy ci przebaczę wszystko, co uczyniłaś - mówi Wszechmocny Pan" (Ks. Ezechiela 16:62-63)

Niektórzy pamiętają, że pierwszy urywek Pisma był biblijną podstawą mojej kaznodziejskiej miniatury, którą nie tak dawno wygłosiłem podczas nabożeństwa. Wróćmy do niej jeszcze raz w postaci tutaj wydrukowanej.

O jedności...

2012-12-15 | Bogna Kuczyńska

Z inspiracji życiem i kazaniem

O jedności...

Życie.

Jedność- piękne słowo, często opacznie rozumiane jako jednomyślność czy jednakowe poglądy. Zawsze można stworzyć pozorną jedność, wyrzucając tych, którzy myślą inaczej, poprosić o milczenie w pewnych tematach, sprzątnąć pod dywan niewygodne fakty. Jeśli dobierzemy sobie ludzi, którzy myślą podobnie możemy stworzyć ułudę, że osiągnęliśmy to, o co modlił się Jezus dla swoich wyznawców.

Jak będzie w niebie?

2012-11-18 | Edward Czajko

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Jak będzie w niebie?

Pytanie: Chrześcijanie wierzą, że po śmierci oddadzą Bogu nie tylko swego ducha. Ich nadzieja związana jest także ze zmartwychwstaniem ciała, które nastąpi wraz z powtórnym przyjściem Pana Jezusa. Jak będziemy wyglądali w niebie? Co nas tam czeka?

Odpowiada Edward Czajko: O wierze „w ciała zmartwychwstanie” mówi już stare chrześcijańskie CREDO. Ma ono nastąpić na skutek powtórnego przyjścia „Pana Jezusa Chrystusa, który przemieni znikome ciało nasze w postać, podobną do uwielbionego ciała swego” (Flp 3:21).

Tatuaż

2012-11-04 | Bogna Kuczyńska

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Tatuaż

Pytanie: Czy chrześcijanin może zrobić sobie tatuaż?

Odpowiada Bogna Kuczyńska: W Biblii znajdujemy taki oto fragment dotyczący tatuaży: "Nie będziecie na znak żałoby po zmarłym czynić nacięć na ciele swoim ani nakłuwać napisów na skórze swojej; Jam jest Pan" (III Mojż. 19, 28). Werset ten jest częścią większego fragmentu zawierającego zasady postępowania, które Bóg nakazuje swojemu ludowi.

Wszystkich Świętych?

2012-10-22 | Edward Czajko

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Wszystkich Świętych?

Pytanie: Czy w dzień Wszystkich Świętych możemy chodzić na groby?

Odpowiada Edward Czajko: Na groby chodzić możemy. Chodźmy i z tego względu, że mamy w tej sprawie nowotestamentowe precedensy. Kobiety, które posługiwały Jezusowi, gdy jeszcze żył, po Jego śmierci poszły do Jego grobu: „A gdy minął sabat, Maria Magdalena i Maria Jakubowa, i Salome nakupiły wonności, aby pójść i namaścić go. I bardzo rano, skoro wzeszło słońce, pierwszego dnia tygodnia, przyszły do grobu” (Mk 16, 1-2). Zaś siostry z Betanii, Marta i Maria, zaprosiły Jezusa na grób swojego brata, Łazarza. Jezus przyszedł tam i zapłakał (Jan 11). Maria Magdalena i jej przyjaciółki poszły do grobu Jezusa, by zrobić to, czego nie zrobiły przed pogrzebem. Powiedzielibyśmy, że poszły uporządkować grób.

Współczesne niewolnictwo

2012-10-14

Współczesne niewolnictwo

W dziejach ludzkości, tak długo jak sięga nasza wiedza, istniało zarówno niewolnictwo, jak i ruchy mające na celu wyzwolenie ludzi z opresji. W 2 Księdze Mojżeszowej opisane jest wyprowadzenie Izraelitów z Egiptu - jeden z najwcześniejszych zapisów wyzwolenia niewolników w historii. Dopiero w 1807 roku, zaledwie dwieście lat temu, William Wilbeforce wraz z grupą przyjaciół, po 20 latach wytrwałej walki zdołali doprowadzić do wprowadzenia prawa zakazującego handlu niewolnikami. Dziś niewolnictwo jest zakazane we wszystkich krajach świata. Jako ostatnia, zakaz ten wprowadziła Mauretania w 1981 roku. To teoria, bo w praktyce niewolnictwo wciąż istnieje.

Goło i wesoło

2012-10-12 | Arkadiusz Kuczyński

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Goło i wesoło

Pytanie: Czy chrześcijanom wypada chodzić do publicznej sauny?

Odpowiada Arkadiusz Kuczyński: Współczesny problem publicznej sauny przypomina starożytny problem publicznej łaźni. Mieszkańcy Cesarstwa korzystali z takich łaźni w celu utrzymania higieny. Nawet najmniejsza osada miała publiczną termę, co było w tamtych czasach i klimacie wielu zamieszkanych ówcześnie krain koniecznością.

Czy nowonarodzony chrześcijanin może być opętany?

2012-10-01

Stanowisko Zborów Bożych USA

Czy nowonarodzony chrześcijanin może być opętany?

Rozprzestrzenianie się wschodnich religii i okultyzmu w Ameryce przyniosło ze sobą wzrost przypadków opętania demonicznego, które były podobne do tych, o jakich mówili misjonarze pracujący na polach misyjnych za granicą. Bardzo często brakowało nauczania w tej dziedzinie. Wielu uważało, że wystarczy głosić Chrystusa, a demony uciekną.

Literalnie czy symbolicznie?

2012-09-24 | Edward Czajko

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Literalnie czy symbolicznie?

Pytanie: Mam problem z rozróżnieniem, co w Biblii należy czytać literalnie, a więc dosłownie, a co raczej w sposób symboliczny. Widzę, że niektóre siostry zakładają chustki na głowy, bo czytają o tym w Listach Pawła, ale raczej mało kto chce sobie wyłupić  oko, gdy jest ono dla niego powodem grzechu, choć mówi o tym sam Jezus. Czy jest tu jakaś zasada?

Odpowiada Edward Czajko: Zacznę od ogólnego stwierdzenia, że to, co w Starym Testamencie ma znaczenie dosłowne, to w Nowym należy odczytywać symbolicznie - choć może lepiej byłoby napisać: duchowo. A więc wyjście z Egiptu to nasze wyjście ze świata i grzechu. Starotestamentowy sabat to nasze odpocznienie w Chrystusie. Znane już z pierwszych ksiąg Biblii obrzezanie cielesne to zaś „obrzezanie” serca, czyli nawrócenie.

Co z dziesięciną?

2012-09-06 | Edward Czajko

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Co z dziesięciną?

Pytanie: Czy powinno być w zwyczaju wiernych Kościoła zielonoświątkowego oddawać dziesięcinę od otrzymanych w prezencie rzeczy o dużej wartości - np. od mieszkania czy samochodu - ofiarowanych przez rodzinę lub odziedziczonych w spadku? A może dziesięcina obowiązuje wyłącznie w przypadku spieniężenia tych rzeczy?

Odpowiada Edward Czajko: Ktoś zadał pytanie o zwyczaj odnośnie do dziesięciny w Kościele Zielonoświątkowym. I słusznie, bo żadnych przepisów prawnych w tej sprawie w naszej wspólnocie wyznaniowej nie ma...

Owce i wilki

2012-07-24 | Edward Czajko

Owce i wilki

Z uwagi na to, że objawienie z wysoka pierwotnie doszło do nas w kontekście środowiska kultury pasterskiej i rolniczej, stąd nic dziwnego, że Pismo zawiera wiele obrazów, porównań, alegorii i przypowieści wziętych z tej dziedziny ludzkiego życia i ludzkiej aktywności. Ograniczmy się tu jedynie do Nowego Testamentu i popatrzymy na obraz ludzi jako owiec. Ludzie utrudzeni przez życie i opuszczeni są jak owce, które nie mają pasterza. Odkupiciel kładzie swoje życie za ludzi jak pasterz za swoje owce.

Kradzież serc

2012-06-21 | Edward Czajko

Kradzież serc

Wśród różnych sposobów grzechów przeciwko ósmemu przykazaniu Dekalogu (“Nie kradnij”) znajduje się manipulacja ludźmi, którą Pismo Święte nazywa kradzieżą serc. Wydaje się, że klasycznym biblijnym przykładem takiego postępowania jest postępowanie Absaloma, syna króla Dawida. Oto co w związku z tym możemy przeczytać w Piśmie: “I stało się potem, że Absalom sprawił sobie powóz i konie oraz straż przyboczną złożoną z pięćdziesięciu mężów. Zwykł też Absalom od wczesnego rana stawać na drodze przy bramie, a ilekroć jakiś człowiek miał sprawę sporną do rozstrzygnięcia na sądzie przez króla, Absalom przywoływał go do siebie i mawiał: Z którego miasta jesteś?...

Ogłaszam post!

2012-02-29 | Arkadiusz Kuczyński

Ogłaszam post!

Ogłaszam post. Post w duchu proroka Izajasza. Bo nie podoba mi się ten świat. Świat, w którym ludzie traktują innych jak przedmioty. Świat, w którym handluje się żywym towarem, w którym wybuchają krwawe wojny, a miliony dzieci nie mają dachu nad głową. Nie ma we mnie zgody na taką rzeczywistość. Nie tak to wszystko zamierzył Bóg. Nie o takim świecie myślał, gdy go tworzył. Naszym przeznaczeniem była ziemia, o jakiej czytamy w biblijnych opisach raju. Ziemia bez zła, cierpienia, grzechu i nieszczęść.

Target Jezusa

2012-02-28 | Bogna Kuczyńska

Target Jezusa

Jakiś czas temu pewien młody człowiek z naszego zboru, bardzo oddany służbie, zaangażowany, przyprowadził do jednego z pastorów bezdomnego człowieka, którego spotkał na ewangelizacji ulicznej. Bardzo przejął się jego sytuacją i obiecał pomoc. Pomoc miała polegać na tym, że zajmie się nim zbór (cokolwiek miałoby to oznaczać). Pastor odpowiedział, że w Warszawie działają noclegownie, jadłodajnie, punkty wydawania odzieży (zresztą świetnie znane większości bezdomnych, choć niezbyt przez nich lubiane ze względu na stawiane tam wymagania, głównie zakaz spożywania alkoholu). Poradził, żeby młody człowiek, być może przy wsparciu przyjaciół ze swojej służby, pomógł bezdomnemu w dotarciu do tych miejsc. W odpowiedzi usłyszał, że bezdomni nie stanowią targetu jego służby. I dlatego przekazuje go komuś innemu.

Wegetarianizm

2012-01-30 | Edward Czajko

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Wegetarianizm

Pytanie: Jestem ciekawa, jak chrześcijaństwo odnosi się do wegetarianizmu? Sama jestem wegetarianką i trochę się dziwię, że osób takich jak ja raczej nie ma w zborze zbyt wiele.

Odpowiada Edward Czajko: Zacznę od takiej oto ciekawostki. W przerwie koncertu symfonicznego w Moskwie, jeszcze w czasie minionego systemu politycznego, rozmawiali ze sobą Człowiek Radziecki i Amerykanin. Człowiek Radziecki mówi: „Wy tam w Ameryce ciągle powtarzacie, że u nas jest antysemityzm. A popatrz, w naszej orkiestrze symfonicznej gra piętnastu Żydów”. Na to Amerykanin: „A wiesz, my nie wiemy, ilu Żydów gra w orkiestrze w Nowym Jorku. Jakoś nigdy nie przyszło nam do głowy, żeby ich liczyć”.

Charyzmat a świętość

2011-09-12 | Edward Czajko

Charyzmat a świętość

Wielcy charyzmatycy mogą nie być świętymi, wielcy święci mogą nie posiadać darów charyzmatycznych. Jesteśmy społecznością, która w sposób wyraźny głosi prawdę o darach Ducha Świętego. Z łaski Bożej wiele z tych objawów charyzmatycznych doświadczamy w życiu i pracy naszych Zborów. Wierzymy bowiem, że dary duchowe są dane Kościołowi Chrystusowemu we wszystkich okresach jego historii, a nie tylko w początkach chrześcijaństwa, gdy nie był jeszcze – jak niektórzy utrzymują – ustalony kanon pism nowotestamentowych. Historia Kościoła podaje wiele dowodów dotyczących stałej obecności elementu charyzmatycznego w Kościele. I dzisiaj jesteśmy świadkami rozwoju przebudzenia charyzmatycznego, które nawiedziło kościoły protestanckie i anglikańskie.

Wdzięczność

2011-06-07 | Bogna Kuczyńska

Wdzięczność

Jedną z moich ulubionych książek w dzieciństwie była powieść „Pollyanna” Eleanor H.Porter. To historia o dziewczynce, która bawi się w grę w zadowolenie. Cokolwiek by się nie wydarzyło, bohaterka szuka dobrej strony tej sytuacji. Nawet jeśli wydarzenie jest nieprzyjemne. Czasem są to drobne przykrości, czasem tragedie życiowe. Masz brzydki pokój? Ciesz się widokiem za oknem. Nie możesz chodzić? Ciesz się, że masz sprawne ręce.

Wierzący na psychoterapii?

2011-02-06 | Jacek Helman

Z cyklu: Zborownicy pytają.

Wierzący na psychoterapii?

Pytanie: Różnie się o tym mówi, więc postanowiłam zapytać wprost: Czy chrześcijanin może korzystać z porad psychoterapeuty? A jeśli tak, to czy musi być to psychoterapeuta wierzący?

Odpowiada Jacek Helman: Czasem słyszy się, że chrześcijanie nie powinni zwracać się o pomoc do psychologów czy psychoterapeutów (nie wchodząc w niuanse, będę tych terminów używał wymiennie). Niektórzy nasi współwyznawcy uważają, że psychologia jest czymś złym, a do psychoterapeuty na pewno nie pójdą, bo mogli by być w coś „wmanewrowani”. Część uważa, że jeżeli już, to mogliby pójść jedynie do psychoterapeuty, który przeżył nowe narodzenie.

Zakon i Ewangelia

2011-01-28 | Edward Czajko

Zakon i Ewangelia

Podczas ewangelizacyjnego głoszenia Słowa Bożego możemy się spotkać z taką kategorią ludzi, którzy usłyszawszy słowo Ewangelii łaski Bożej – zamiast cieszyć się i z ogłaszanego słowa łaski skorzystać ku życiu wiecznemu – reagują stwierdzeniem w rodzaju: „ja nikogo nie zabiłem, nikogo nie okradłem, nie czuję się grzesznikiem”. Słowo łaski nie robi na nich najmniejszego wrażenia.

Sprawdzam

2011-01-15 | Bogna Kuczyńska

Sprawdzam

Trudne sytuacje w naszym życiu są sprawdzianem naszej wiary. Ten sprawdzian jest nie tyle potrzebny Bogu, który wie o nas wszystko, ile nam, którzy często mamy o sobie całkiem niezłe wyobrażenie. Często, kiedy jesteśmy pod szczególną Bożą ochroną i doświadczamy Bożego błogosławieństwa, jesteśmy jak Piotr gotowi mówić: "Panie, pójdę za Tobą wszędzie". Wydaje nam się, że wszystko zniesiemy, że jesteśmy silni, odważni, dojrzali.

Pocieszenie

2010-11-03 | Bogna Kuczyńska

Pocieszenie

Kiedy spotyka nas coś złego - choroba, strata kogoś bliskiego, jakiś kres marzeń, zawiedzione nadzieje - wtedy szczególnie mocno potrzebujemy bliskości Boga. Błagamy o Jego obecność, o znak, że jest blisko nas, że nie pozwoli, by pochłonęła nas rozpacz. Prosimy, by niósł nas na skrzydłach swojej miłości, tchnął nadzieję. Jakże często w takich momentach wydaje nam się, że wołamy do pustego nieba. Czujemy, że jesteśmy zupełnie sami, że Bóg nie wiedzieć czemu milczy i patrzy, jak się męczymy. A przecież mógłby, jak w innych momentach naszego życia, ogarnąć nas i przeniknąć swoją obecnością, jak w chwili nawrócenia, jak w chwili chrztu Duchem Świętym.

Errata

2010-08-03 | Edward Czajko

Errata

Tych kazań nawet z przyjemnością się słuchało. Miały one swoją żarliwość, a także dla przeciętnego słuchacza pewną logikę. Odnosi się to zarówno do gościa z zagranicy sprzed kilku dekad, jak i do naszych własnych kaznodziejów ostatnio, zaledwie sprzed kilku tygodni.

Jest różnica

2010-05-10 | Bogna Kuczyńska

Jest różnica

Kiedy przychodzi Duch Święty i dotyka naszego serca często puszczają nasze wewnętrzne zabezpieczenia i blokady. Z radości potrafimy klaskać, skakać i tańczyć choć być może na codzień jesteśmy ludźmi stonowanymi i ułożonymi. Zaczynamy płakać choć zazwyczaj bardzo się pilnujemy żeby „sobie radzić” i nie okazywać słabości.

Cytat po prostu

2010-05-05 | Edward Czajko

Cytat po prostu

Przed kilkoma laty pewien duchowny chrześcijański, profesor, w związku ze skuszeniem przez służby państwowe, a następnie zatrzymaniem i sądzeniem pewnej polskiej parlamentarzystki, napisał, co następuje:

Na świecie, ale nie ze świata

2010-01-08 | Bogna Kuczyńska

Na świecie, ale nie ze świata

Jezus wiedząc, że w niedługim czasie odejdzie do Ojca, modli się o swoich uczniów i ludzi, którzy w niego uwierzą w kolejnych pokoleniach. Mówi, że zostawia ich na świecie, choć nie należą oni do tego świata, tak jak i on do niego nie należy. Na świecie, ale nie ze świata - o co tutaj chodzi?

Autopromocja

2009-11-25 | Bogna Kuczyńska

Autopromocja

Kolejna przesyłka z ulotkami. Następna porcja zaproszeń na konferencje, szkolenia, wydarzenia kościelne - od chrześcijan dla chrześcijan. Ulotki z roku na rok są coraz bardziej profesjonalne, coraz mocniej przyciągają wzrok. Czytam i zastanawiam się, co mi nie pasuje. I już wiem – widzę coraz więcej zachwytu nad człowiekiem.

Męczennicy

2009-11-04 | Edward Czajko

Męczennicy

Gdy przed rokiem 1989 czyli przed zmianą ustroju społeczno-politycznego w naszym kraju przedstawiano dzieje naszego wyznania w Polsce, to w odniesieniu do lat 1950-1953 posługiwano się swego rodzaju eufemizmem. Pisano mianowicie, że w tym okresie działalność zborów i całej wspólnoty kościelnej doznała daleko idących ograniczeń „z przyczyn od Kościoła niezależnych”. Dzisiaj zaś możemy już powiedzieć o co chodziło. Otóż w tych latach, na początku wszyscy duchowni i inni pracownicy kościelni, a później znacząca liczba naszych czołowych przywódców znajdowała się w więzieniu.

Bez zobowiązań

2009-10-29 | Bogna Kuczyńska

Bez zobowiązań

Oglądałam ostatnio program w TV, w którym trzy znane kobiety wypowiadały się na temat zasadności zawierania związków małżeńskich, wszystkie były po tzw. przejściach, zatem zgodnie stwierdziły: żadnych zobowiązań, nigdy więcej. Pomyślałam sobie, że jest to jakiś znak czasów, w których żyjemy. Słowo zobowiązanie i to, co za nim stoi, stało się niewygodne, raniące, niemodne, jest pewnego rodzaju reliktem z przeszłości.

O potrzebie prawdziwego opisu

2009-09-08 | Edward Czajko

O potrzebie prawdziwego opisu

Jest sprawą jasną, że byłoby bardzo dobrze, gdyby w 1945 roku Państwo dokonało względem zielonoświątkowców prawnego uznania. Niestety, tak się nie stało. W Polsce Ludowej funkcjonowała negatywna opinia o naszych wspólnotach, przejęta wprost z okresu międzywojennego. Dobrze więc, że zielonoświątkowcy znaleźli możliwość działania i rozwoju chociaż w ramach Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, którego w latach 1947-1988 byli częścią składową.

Książka o Kalwinie

2009-09-03 | Edward Czajko

Książka o Kalwinie

W związku z pięćsetną rocznicą urodzin Jana Kalwina nakładem Wydawnictwa Naukowego SEMPER, we współpracy z Kościołem Ewangelicko-Reformowanym, ukazała się publikacja pt. “Jan Kalwin. Studium kształtowania kultury zachodu”.

Autorem książki jest Alister E. McGrath, który zanim został profesorem teologii, miał doktorat z biochemii i prowadził badania w zakresie biochemii molekularnej. Znany jest on polskiemu czytelnikowi z kilku wcześniej przetłumaczonych książek i – jak czytamy w przedmowie – kojarzony jest w Polsce głównie z polemikami z tzw. naukowym ateizmem oraz jednym z jego najgłośniejszych w ostatnich latach przedstawicieli, zoologiem i ewolucjonistą z Oksfordu, Richardem Dawkinsem. Jest też, ordynowanym w 1981 roku, duchownym anglikańskim, należącym do jego ewangelikalnego skrzydła.