Prawdziwy Post 2018

2018-02-24

Prawdziwy Post 2018

Prawdziwy post

Możesz przyjąć jakiś program żywieniowy lub spróbować wytrwać w jakiejś dyscyplinie, ale tego rodzaju postanowienia podejmujemy nie tyle dla Boga, co dla siebie. Czasem przynoszą one świetne efekty i dają nam poczucie zwycięstwa. A czasem upewniają nas w naszej niemocy, uświadamiając na nowo jak słabi i zmienni jesteśmy.

Prawdziwy Post według Biblii to coś innego. Nie podejmujemy go po to, by poczuć się świetnie, ale ze względu na głęboką tęsknotę za Bożym Królestwem. Pragnienie zmiany, która wydaje się niemożliwa w oparciu o ludzkie działania, błaganie o odnowę, wołanie o uwolnienie od niesprawiedliwości, opresji, konsekwencji zła - to właściwe motywacje, by rozpocząć post. Tak pościł lud Izraela, jego przywódcy i prorocy - choćby Jonasz, Nehemiasz, Ezdrasz czy król Dawid.


Rohindżowie błagają o pomoc

288 wsi doszczętnie spalonych. Ludzie bez obywatelstwa, bez żadnego poczucia bezpieczeństwa, skazani na śmierć. Dorośli, mężczyźni i kobiety, a także dzieci. Egzekucje wykonywane przez wojsko, podpalenia, bicie, tortury, gwałty... I ucieczka tych, którzy ocaleli - tak jak stali, bez dobytku, bez możliwości pochowania bliskich. Dla niektórych wędrówka trwała kilka dni, dla innych kilkanaście. A po przekroczeniu granicy wcale nie czekał na nich raj - choć z wdzięcznością skorzystali ze schronienia w Bangladeszu, jednym z biedniejszych krajów świata.

To historia 650 000 ocalałych Rohindżów, żyjących obecnie w obozach w okolicach Cox Bazaar. Brakuje tam żywności, toalet, czystej wody, bezpiecznych miejsc dla dzieci i terapeutów, którzy pomogą podnieść się po doświadczonej tragedii.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Gutteres nazwał te działania czystką etniczną, noszącą znamiona ludobójstwa. Jednak odpowiedź międzynarodowej społeczności sprowadza się najczęściej do ogłoszenia „głębokiego zaniepokojenia zaistniałą sytuacją”.


Prawdziwy post zmienia świat

Nie chcemy milczeć! Podczas tegorocznej akcji Prawdziwy Post będziemy pościć i modlić się z wiarą, prosząc Boga o interwencję w sytuacji, która rozdziera nasze serca. Będziemy też zbierać środki finansowe na dzieło, które wniesie realną zmianę w ten głęboki kryzys humanitarny.


Co możesz zrobić?


ŚWIADOMOŚĆ

Szczegóły tegorocznego postu zawarte są w przewodniku. Przeczytaj go uważnie i podziel się wiedzą z przyjaciółmi i współpracownikami. Pomoc zaczyna się od świadomości problemu.

pobierz


MODLITWA

Prośmy Boga o interwencję i ratunek. O zmianę sytuacji politycznej, o uleczenie emocjonalnych ran i o to, by Rohindżowie odnaleźli swoją tożsamość w Jezusie.


OFIARNOŚĆ

Weź do domu skarbonkę przygotowaną na tegoroczny post lub przekazuj ofiary online. Zastanów się, jak możesz zaoszczędzić konkretne kwoty. Jednorazowa ofiara też jest pomocna, ale lepiej, by był to z Twojej strony rodzaj postu, np:

- rezygnacja z kolacji, ze słodyczy, z kawy
- z jedzenia poza domem
- z kupowania ubrań lub innych przyjemności
- z całości lub części kieszonkowego
- obniżenie kosztu posiłków do minimum
- zaokrąglanie w dół zawartości konta lub portfela pod koniec każdego dnia do pełnych dziesiątek lub setek i przekazywanie końcówki na cel postu

Każde takie wyrzeczenie możesz przeliczyć na konkretną kwotę, która zasili twoją skarbonkę codziennie lub raz w tygodniu. Możesz też zorganizować kiermasz lub inną akcję, która pozwoli zebrać dodatkowe środki. Bądź kreatywny!

skarbonka


POST ZUPEŁNY W ŚRODY

Niezależnie od formy postu, którą wybierzesz, zachęcamy do szczególnego zaangażowania w każdą środę. Będzie to w naszym kościele dzień modlitwy i - o ile możesz - całodniowego postu zupełnego, zakończonego wspólnym nabożeństwem o godzinie 18.00.


PODAJ DALEJ, ABY ZDZIAŁAĆ WIĘCEJ

Zachęć do udziału w tej akcji rodzinę, znajomych, współpracowników. Możesz wziąć dodatkową skarbonkę i plakat do zawieszenia w pracy, w klasie, tam gdzie często przebywasz… Dzięki temu możesz zdziałać znacznie więcej!

Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych, nie zapomnij udostępnić informacji i zachęcić znajomych do zaangażowania. Wg badań statystycznych, dzięki takim narzędziom możesz zyskać 3x więcej środków, niż sam byłbyś w stanie zebrać.

facebook wydarzenie

 

ZAKOŃCZENIE POSTU

W niedzielę, 25 marca, zbierzemy środki zgromadzone podczas postu - pamiętaj by przynieść swoją skarbonkę.

Do tego dnia zbieramy też wpłaty do skarbonki online:
(http://pomagam.zrzutka.pl/prawdziwypost).

Wpłaty można też przekazywać na konto kościoła:
Zbór Sołeczny Kościoła Zielonoświątkowego
PKO Bank Polski, w tytule: “Post 2018”
69 1020 1156 0000 7202 0054 9154