Dajmy im szansę

2014-04-15 | Akcje specjalne

Dajmy im szansę

W tym roku podczas zborowego postu szukaliśmy przede wszystkim osobistej odnowy i przebudzenia. A jednak im bardziej wsłuchujemy się w głos Ducha Świętego, tym bardziej uwrażliwiamy się na potrzeby innych ludzi - także tych, którzy są daleko, którzy są w wielkiej potrzebie, i o których mało kto pamięta. Młoda misjonarka Monika Kaczmarzyk, utytułowana w Ghanie honorowym mianem Królowej Rozwoju opowiada, jak możemy pobłogosławić dzieciaki w Duadze i wesprzeć kolejne dzieło realizowane z miłości do Jezusa.

Nigdy nie marzyłam by zobaczyć słonie czy lwy, ale odkąd pamiętam modliłam się o Afrykę i szczególnie poruszała mnie sytuacja dzieci. Choć nie wiedziałam, czy kiedykolwiek uda mi się tam pojechać, chciałam mieć wpływ na życie ludzi na tym odległym kontynencie. Jako młoda dziewczyna zaangażowałam się w adopcje na odległość. Później, z początkiem 2009 roku, poznałam organizacje misyjną Operation Mobilization i zdecydowałam się wyjechać na szkolenie misyjne do Republiki Południowej Afryki. Wróciłam jeszcze bardziej zainspirowana i wiedziałam, że to dopiero początek czegoś wyjątkowego. Niespełna rok temu otworzyły się kolejne drzwi i znalazłam się w Ghanie. Moja służba miała polegać głównie na zajęciach edukacyjnych w szkołach i pracy z kobietami na wioskach, ale na tym się nie skończyło.

Edukacja w Ghanie
Podstawowym problemem w tym kraju jest analfabetyzm wśród młodzieży i dorosłych (powyżej 15 roku życia), wynoszący przeszło 33%. Szkoły są płatne, a często również oddalone od miejsca zamieszkania i uczniowie mieszkają w bursach. Na wsi dostęp do edukacji jest szczególnie utrudniony. Wielu rodziców, którzy sami zazwyczaj nie uczęszczali do żadnej szkoły, uważa, że lepiej będzie by dziecko nauczyło się pracować w polu, aby pomagać w gospodarstwie domowym. Rodzice nie widzą powodu, by inwestować w edukację córek, jeśli te, wychodząc za mąż i tak opuszczają dom. Na północy kraju dziewczynki wydaje się za mąż bardzo młodo, a wtedy rodzina otrzymuje zapłatę w postaci bydła czy plonów.

Dlaczego przedszkole w Duadze
Duadze jest wioską liczącą około 1000 mieszkańców, w południowej części Ghany. Jej mieszkańcy trudnią się głównie rolnictwem. Kobiety, razem ze swoimi małymi dziećmi, spędzają znaczną część dnia na farmach, wytwarzając olej palmowy. Nie są one w stanie zajmować się dziećmi bez przerwy, więc czas wolny maluchów upływa najczęściej na zabawie pomiędzy wielkimi kotłami, pełnymi rozgrzanego oleju. Pomysł wybudowania przedszkola w Duadze łączył w sobie walkę o dostęp do edukacji z pragnieniem zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa. Także ich mamy mogłyby pracować spokojniej i bardziej wydajnie.

Pomaluj świat dzieci w Ghanie
Poruszona warunkami życia kobiet, ich ciężką pracą, a jednocześnie postawą pełną optymizmu, postanowiłam wyjść naprzeciw ich potrzebom. Widziałam, jak problemy codziennej egzystencji piętrzyły się z każdej strony. Pierwszą potrzebą, którą można było zauważyć od razu, było bezpieczne miejsce dla najmłodszych dzieci. Maluchy mogłyby spędzać tam czas i bawić się, podczas gdy matki pracują na farmach. Pragnienie przerodziło się w działanie i kilka miesięcy temu zainicjowałam projekt „Pomaluj świat dzieci w Ghanie”.

Historia spełnionego marzenia
Po 211 dniach niesamowitej podróży, zaufania, wiary, budowania, współpracy i zachęcania powstało coś, co zaczęło się od kilku prostych słów: oto jestem! We współpracy z mieszkańcami wioski, wolontariuszami, po wielu godzinach rozmów, ciężkiej pracy spędzonej na budowie, tonach cementu z którego wyrabiane były pustaki, szukaniu sponsorów wśród przyjaciół z Polski i Europy, udało się stworzyć dzieciom piękne miejsce do zabaw, rozwoju i nauki.
28 grudnia oficjalnie otwarte zostało Przedszkole im. Janusza Korczaka w Duadze w Ghanie, przystosowane dla najmłodszych dzieci (1-5 lat) z wioski i okolic. Wewnątrz budynku znajdują dwa pomieszczenia do zajęć i zadaszone patio do leżakowania dla najmłodszych. Przedszkole będzie przestrzenią dla dziecięcej aktywności, rozwoju i zabaw. Dziś już prawie setka dzieci znalazła tam bezpieczną przystań. Każdego dnia spędzają czas z nauczycielami, którzy starają się przekazywać im ważne treści, ubrane w formy stosowne do wieku.

Wiem, jestem pewna
Wiem, że samodzielnie nie zrealizuję tego projektu. Jestem jednak pewna, że dzięki wielkiemu Bogu, który jest inicjatorem wszystkiego, co nam wydaje się niemożliwe, oraz dzięki zaangażowaniu braci i sióstr, uda nam się zdobyć kolejny szczyt. Dobre rzeczy nie dzieją się same. Dlatego z całego serca dziękuję za wasze zaangażowanie.

„Ale Jezus przywołał je do siebie i powiedział: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie zabraniajcie im. Takich jest bowiem Królestwo Boże.” (Łk 18:16)

 

Jak można przekazać wsparcie

Środki finansowe przeznaczone na potrzeby przedszkola im. Janusza Korczaka w Duadze, można przekazać podczas specjalnej kolekty (kolekta odbędzie się w Wielkanoc) lub przelewem na konto zboru:

Kościół Zielonoświątkowy Zbór Stołeczny PKO Bank Polski
69 1020 1156 0000 7202 0054 9154
W tytule: Darowizna na cele kultu religijnego - Akcja Post 2014