Chodźmy na randkę

2013-10-20 | Wywiady

Chodźmy na randkę

Pastor Arkadiusz Kuczyński opowiada o Kursie Małżeńskim.

Od jakiegoś czasu mam silne przekonanie, że to, co jest bardzo silną potrzebą Kościoła, to praktyczne nauczanie odnoszące się do różnych aspektów naszego życia. Wcześniejsza konferencja dla rodziców miała taki właśnie praktyczny wymiar - miała pokazać, co rodzice mogą zrobić, by mieć wpływ na swoje dzieci i jak mogą być rodzicami bez poczucia winy. Innym aspektem życia chrześcijańskiego, w którym takie praktyczne wskazówki są istotne, jest małżeństwo.

Dlaczego?
Bardzo często jest tak, że w okresie przedmałżeńskim rozmawiamy ze sobą o różnych rzeczach. Mówimy o planach, roztaczamy wizję tego, jak będzie wyglądało nasze małżeństwo. Tworzymy pewne wyobrażenia, czasem wręcz fantazje. Ale potem, gdy pochłania nas życie rodzinne, często nie mamy czasu rozmawiać o tym, co jest fundamentem chrześcijańskiego małżeństwa. Z czasem zastępujemy osobistą relację językiem funkcyjnym, mówimy o tym, co trzeba zrobić, jakie są obowiązki do wypełnienia, zadania do wykonania. Trzeba zająć się dzieckiem, zrobić zakupy, pozałatwiać sprawy - i gdzieś po drodze nie starcza czasu, by zająć się tym, co w relacji małżonków najważniejsze. Być może na nowo trzeba przegadać tematy najbardziej podstawowe - życiowe priorytety, komunikację, sposoby okazywania sobie uczuć, uporządkować kwestie relacji z innymi ludźmi, a nawet finanse. Udział w Kursie Małżeńskim daje możliwość, by przez te wszystkie tematy na nowo, a może po raz pierwszy, przejść.

Dla kogo?
Te spotkania skierowane są do wszystkich małżeństw, niezależnie od wieku i stażu. W kursie mogą też uczestniczyć osoby, które nie są jeszcze w małżeństwie, ale się do niego przygotowują - zapraszamy więc narzeczonych. Jako kościół jesteśmy też otwarci na ludzi spoza naszej społeczności. Bardzo bym się cieszył, gdyby wśród uczestników znalazły się małżeństwa czy pary w związkach nieformalnych, które nie są chrześcijanami. To, o czym będziemy mówili, może ich zarazić pozytywną ideą chrześcijańskiego małżeństwa i zainspirować do uporządkowania swojej relacji. Tematy zawarte w programie kursu są uniwersalne i odpowiednie dla różnych osób, niezależnie od wyznania.

Jak będą wyglądały spotkania?
Choć w kursie weźmie udział cała grupa małżeństw, ma on właściwie charakter indywidualny. Spotkanie rozpocznie się krótkim słowem wprowadzającym, ale każdy z małżonków będzie w specjalnym zeszycie realizował omawiany temat. Potem, na podstawie tego, co napiszą w swoich zeszytach, małżeństwa będą ze sobą rozmawiały. Każda para siedzi przy oddzielnym stoliku, jest kawa, herbata, ciasto, jakiś posiłek. Można powiedzieć, że spotkanie odbywa się w formie randki. Mimo, że to spotkanie grupowe, jesteśmy we dwoje i między sobą rozmawiamy tym, co ważne dla naszej relacji. W czasie spotkania jest też gwarantowana opieka nad dziećmi.

O czym będziemy rozmawiać?
O tym, jak budować zdrowy związek. O fundamentach małżeństwa, bliskości, szukaniu czasu na bycie razem. O efektywnej komunikacji, rozwiązywaniu konfliktów, przebaczeniu. O relacjach z rodzicami i teściami. O dobrym seksie. O tym, co znaczy kochać.

Ile to kosztuje?
Zeszyt do kursu, który powinien mieć każdy uczestnik, kosztuje 10 zł. Będziemy też prosili rodziców, którzy skorzystają z opieki nad dziećmi, o złożenie dowolnej ofiary na ten cel. Kawa i herbata będą bezpłatne. Na pierwsze spotkanie zorganizujemy poczęstunek, a później małżeństwa będą na zmianę przygotowywać ciasta, więc pewnie każda para raz coś upiecze.

Czy można zaprosić znajomych?
Oczywiście! Serdecznie zachęcam małżeństwa, by do udziału w kursie zapraszali swoich znajomych. Musicie jednak pamiętać, że nie spędzicie tego czasu razem, przy jednym stoliku - każda para będzie w spokojnej atmosferze skupiać się na temacie i na własnych refleksjach.

Kiedy i gdzie odbędzie się ten kurs?
Kurs Małżeński zaczyna się już 24 października, czyli za kilka dni! Spotkania będą się odbywały w czwartki o godzinie 18.00, zwykle co tydzień, z wyjątkiem krótkiej przerwy na początku listopada. Miejscem spotkań będzie romantyczna Sienna Cafe (w podziemiach).

Czy warto?
Warto! Na zachętę zdradzę, że razem z żoną sami planujemy wziąć udział w kursie!
____

Kurs Małżeński (pierwsze spotkanie: 24 października)
Czwartki, godz. 18:00, Sienna Cafe